Miłosierdzie gminy
Problemy wspólnot mieszkaniowych
Miłosierdzie gminy
Ustawa owłasności lokali zobowiązuje właścicieli mieszkań do zakładania wspólnot mieszkaniowych. Już pierwsze zebrania wtej sprawie pokazały, że w domach, w których większość mieszkańców stanowią lokatorzy mieszkań nie wykupionych od gminy, przedstawiciele tejże gminy dyktują warunki wspólnotom.
Ustawa daje im takie możliwości, stwierdzając, że uchwały zarządu zapadają większością głosów właścicieli lokali, liczoną według wielkości udziałów. Art. 23 ustawy zawiera, co prawda, zastrzeżenie, iż w uchwale członkowie wspólnoty mogą postanowić, że na każdego właściciela przypada jeden głos, ale z dobiegających zewsząd sygnałów wynika, że gminy -- ze zrozumiałych względów -- forsują taką procedurę, która wprowadza głosowanie udziałami.
Koszty bez korzyści
Trudno się więc dziwić, że przeciętny właściciel wykupionego niegdyś od gminy mieszkania ma wrażenie, że jego sytuacja znacznie się pogorszyła. Każe mu się bowiem wpłacać zaliczki na poczet kosztów 1 mkw. jego mieszkania, które zwykle systematycznie rosną, nie dając w zamian żadnych z tego tytułu korzyści. Poczucie dyskomfortu psychicznego właścicieli mieszkań powiększa fakt, że lokatorom lokali nie wykupionych gmina ma obowiązek dopłacać różnicę pomiędzy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta