Kiedy przysługuje prawo do zwolnienia
Jeżeli udziałowiec chce skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania o trzymanej dywidendy, to w momencie jej przyznania musi posiadać co najmniej 15 proc. udziałów w kapitale spółki (od 1 stycznia 2009 r. 10 proc. udziałów), a także powinien wykazać, że przez dwa lata od dnia zakupu udziałów ilość posiadanych udziałów nie obniżyła się poniżej wymaganego progu. Jeżeli w ciągu tych dwóch lat następują zmiany w ilości posiadanych udziałów, to istotny jest jedynie moment "zejścia" poniżej tego progu. Innymi słowy jeżeli w ciągu dwu lat posiadamy przez jakiś czas 15 proc., potem 25 proc., a następnie 15 proc., to warunek zwolnienia jest zachowany. Nie chodzi tu bowiem o jakieś konkretne akcje czy udziały, ale o posiadanie określonego procentowo poziomu udziałów w kapitale.
Może się także zdarzyć, że udziałowiec o trzyma dywidendę jeszcze przed upływem dwóch lat od nabycia udziałów. Mimo to może zastosować zwolnienie z podatku (oczywiście jeśli inne warunki też są spełnione), jeżeli zakłada, że będzie posiadał udziały przez dwa lata, a okres ten minie już po otrzymaniu dywidendy i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta