Kary to za mało, by walczyć z przestępczością nieletnich
Lata doświadczeń w stosowaniu liczącej 25 lat ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich dały powód do słusznych wniosków, że określone w niej zasady odpowiedzialności są skomplikowane i niejednoznaczne. Równolegle toczył się spór, czy ze wzrostem przestępczości i demoralizacji nieletnich należy je zwalczać metodami represji karnej czy też stosować metody wychowawcze.
Od dawna postulowano, by zmiany w ustawie poszły w kierunku regulacji kompleksowej, określającej jednolitą procedurę i nowe unormowania materialnoprawne. Zastanawiano się też -wobec poglądów głoszących potrzebę zaostrzenia represji karnej - czy wprowadzić model jurydyczny (karny) czy kryminologiczny (wychowawczy).
Po latach prac i dyskusji Ministerstwo Sprawiedliwości przedłożyło Krajowej Radzie Sądownictwa (dalej: Rada) do zaopiniowania projekt ustawy -Kodeks nieletnich. Z treści uzasadnienia wynika, że intencją ustawy jest "zaostrzenie polityki oddziaływania na nieletnich", bo takie są oczekiwania społeczne.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta