Z czasów świetności Republiki Weneckiej
Paradoksem jest, że muzeum gromadzące najwspanialsze zabytki Republiki Świętego Marka udostępniono... po jej upadku. Kres niezależnej morskiej potęgi, kwitnącej przez pięć wieków u brzegów Adriatyku, w 1797 roku położył Bonaparte. Kilka lat później, na początku XIX stulecia, "zhandlował" królestwo lombardzko-weneckie Austriakom. Na nic się zdały próby proklamowania nowej Republiki Wenecji. Od 1866 roku weszła w skład zjednoczonych Włoch i tak trwa do dziś.
Accademię, czyli wenecką uczelnię malarsko-rzeźbiarską, powołano w 1750 roku. Po 57 latach stworzono obok niej galerie (w liczbie mnogiej), z których adepci sztuk pięknych mieli czerpać wzorce.
Jak wiadomo, rewolucyjnie nastawiony Napoleon kazał likwidować zasoby kościołów i klasztorów. Na muzeum przeznaczono, zaadaptowano i połączono trzy budowle z różnych epok: klasztor Kanoników Laterańskich -renesansową architekturę projektu Andrei Palladia (z 1561), wcześniejszy o ponad 100 lat kościół La Carita i gotycką Scuolę della Carita. Była to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta