Łatwo zatrudnić i zwolnić pracowników sezonowych
Pracodawcom zatrudniającym sezonowo zwykle zależy na szybkim zaangażowaniu dodatkowych, dyspozycyjnych pracowników, a potem nieskomplikowanym z nimi rozstaniu. Starają się też, aby w związku z przyjęciem nowych osób nie przybyło im zbyt wiele obowiązków. Przepisy dotyczące sezonowego zatrudnienia przynajmniej częściowo to gwarantują. Kluczowe znaczenia ma jednak to, na jakich zasadach zainteresowani podejmą współpracę.
Pracownik to obowiązkiJeśli pracodawca chce, aby zatrudniony wykonywał pracę pod jego kierownictwem, w wyznaczonym miejscu i czasie oraz świadczył ją osobiście i był dyspozycyjny, to musi podpisać umowę o pracę. Umowa cywilnoprawna w takich warunkach może być uznana za obchodzenie przepisów prawa pracy. Na krótki czas można przyjąć pracownika, podpisując z nim umowę na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, a w pewnych sytuacjach także umowę na zastępstwo. Oczywiście najpierw można zawrzeć umowę na okres próbny.
Z pracownikiem sezonowym, tak jak z każdym, umowę o pracę należy podpisać najpóźniej w dniu podjęcia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta