Sądy coraz częściej stosują bezpośrednio wyroki Trybunału Konstytucyjnego
Rz: Po wejściu Polski do Unii Europejskiej orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości i Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu stały się dla sądów wiążące. Czy tak jest również z orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego?
Janusz Trzciński, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego: – W naszym systemie prawnym orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego nie są elementem źródeł prawa. To, co nimi jest, określa konstytucja. Ale chyba trzeba będzie zweryfikować pogląd, że orzeczenia TK nie mają prawotwórczego charakteru. W pewnych sytuacjach mają go, tak jak orzeczenia ETS czy Trybunału Strasburskiego. Być może jesteśmy świadkami szerszego zjawiska – przemodelowywania systemu źródeł prawa z pozytywistycznego na anglosaski, gdzie orzeczenia sądów mają znaczenie prawotwórcze w większym niż u nas stopniu.
Czy wyroki TK mogą stanowić podstawę do orzekania przez sądy w sytuacji, gdy jakiś przepis został uznany za niekonstytucyjny?
Moim zdaniem tak. W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta