Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sądy coraz częściej stosują bezpośrednio wyroki Trybunału Konstytucyjnego

11 października 2007 | Prawo | Danuta Frey

Rz: Po wejściu Polski do Unii Europejskiej orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości i Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu stały się dla sądów wiążące. Czy tak jest również z orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego?

Janusz Trzciński, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego: – W naszym systemie prawnym orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego nie są elementem źródeł prawa. To, co nimi jest, określa konstytucja. Ale chyba trzeba będzie zweryfikować pogląd, że orzeczenia TK nie mają prawotwórczego charakteru. W pewnych sytuacjach mają go, tak jak orzeczenia ETS czy Trybunału Strasburskiego. Być może jesteśmy świadkami szerszego zjawiska – przemodelowywania systemu źródeł prawa z pozytywistycznego na anglosaski, gdzie orzeczenia sądów mają znaczenie prawotwórcze w większym niż u nas stopniu.

Czy wyroki TK mogą stanowić podstawę do orzekania przez sądy w sytuacji, gdy jakiś przepis został uznany za niekonstytucyjny?

Moim zdaniem tak. W...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 7835

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament