Trudno przenieść mianowanego samorządowca do pracy w innym urzędzie
Nawet jeżeli musisz przenieść pracownika, nie zawsze możesz to zrobić. Duży kłopot pojawia się zwłaszcza przy pracownikach samorządowych, którzy podlegają przepisom szczególnym
Zanim jednak pracodawca podejmie taką decyzję, musi uwzględnić formę zatrudnienia pracownika oraz warunki, w jakich dopuszczalny jest taki transfer. Nie należy też zapominać o kosztach, jakie trzeba będzie przy tym ponieść.
Przenieść można zarówno pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, jak i mianowania. Różnica dotyczy tego, kiedy i na jakich warunkach takiego pracownika wolno przenieść.
Zasady i warunki przenoszenia pracowników samorządowych, niezależnie od podstawy ich zatrudnienia, określa ustawa z 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (tekst jedn. DzU z 2001 r. nr 142, poz. 1593 ze zm.). Każda zmiana warunków pracy, w tym również miejsce pracy lub charakter wykonywanych obowiązków, musi być uzasadniona. Sfera budżetowa w tej kwestii kieruje się szczególnymi zasadami, wynikającymi z przepisów.
Do mianowanego pracownika samorządowego stosuje się również art. 10 ust. 1 – 1b, ust. 5 ustawy z 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (tekst jedn. DzU z 2001 r. nr 86, poz. 953 ze zm.). Na tej podstawie mianowany samorządowiec może być przenoszony w przypadkach i na warunkach podanych w tabeli.
Art. 7...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta