Najbliższa rodzina przejmuje pensję zmarłego bez postępowania spadkowego
Śmierć podwładnego powoduje, że stosunek pracy wygasa. Przysługujące mu prawa majątkowe przejmują osoby mu najbliższe, a gdy ich zabraknie – podlegają dziedziczeniu. Nie unikniesz więc wypłaty rodzinie pensji zmarłego pracownika, a także innych przysługujących mu należności
Stosunek pracy charakteryzuje się tym, że pracownik musi osobiście świadczyć pracę. Dlatego gdy taka osoba umiera, staje się on bezprzedmiotowy i w konsekwencji wygasa (art. 631 § 1 k.p.). Ale to nie znaczy, że niezrealizowane prawa majątkowe, jakie przysługiwały zmarłemu, też wygasają. Wręcz przeciwnie. Pracodawca ma obowiązek przekazać je osobom najbliższym zmarłego pracownika i to bez postępowania spadkowego. Dopiero gdy takich osób nie ma, wypłacić spadkobiercom po stwierdzeniu nabycia spadku.
Prawa majątkowe, czyli…
Zanim zajmiemy się przejmowaniem i dziedziczeniem praw majątkowych ze stosunku pracy, wyjaśnijmy, co mieści się w tych prawach. Już sama nazwa sugeruje, że chodzi o prawa, które przekładają się na konkretne wartości majątkowe (pieniężne). Obejmują one zatem prawo do niewypłaconych przez pracodawcę zmarłemu pracownikowi m.in. następujących świadczeń:
∑ zaległego i bieżącego wynagrodzenia,
∑ nagrody jubileuszowej,
∑ dodatków do wynagrodzenia i prowizji, jeśli zmarłemu przysługiwały,
∑ wynagrodzenia za godziny nadliczbowe,
∑ ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy,
∑ odprawy pieniężnej,
∑ odszkodowania, np. za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę >patrz przykład 1.
O tym że roszczenie o odszkodowanie przewidziane w art. 45 lub art. 56 k.p. wchodzi w skład masy spadkowej, jeśli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta