Polska w NATO -- Rosja w Europie
Polska w NATO -- Rosja w Europie
-- Dla czego kanclerz Kohl tak bardzo kocha Rosjan -- zapytał niemieckiego polityka jeden zpolskich uczestników niedawnej konferencji monachijskiej, poświęconej kwestiom bezpieczeństwa. -- Dlatego, że chce, aby Polska znalazła się w NATO -- usłyszał odpowiedź.
Anegdotę tę opowiedział podczas swego wykładu w Warszawie prof. Karl-Heinz Hornhues, poseł do Bundestagu z ramienia CDU, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych niemieckiego parlamentu. Wykład był poświęcony tematowi: "Przyszłość europejskiej architektury bezpieczeństwa". Chociaż Hornhues zapewniał słuchaczy, że w kwestii rozszerzenia NATO i UE nic się nie zmieniło, to jednak odpowiedź na pytanie: "co najpierw -- Unia czy pakt" była tym razem bardziej jednoznaczna.
Odkąd obydwie te organizacje zgodziły się otworzyć się dla państw Europy Środkowej i odkąd Polska podjęła starania o wejście do tych struktur, przeżyliśmy już kilka istotnych zmian, jeśli chodzi o stosunek państw zachodnich do pytania: jak się integrować. Nie tylko z powodu konsekwentnego sprzeciwu Rosji oraz nie zawsze jasnego stosunku Zachodu do głosu Moskwy.
Różne warunki wstępne
Przez pewien czas polscy politycy słyszeli, że powinniśmy się skupić na tym, aby najpierw przygotować się do przystąpienia do NATO. Tu bowiem nasze szanse miały być największe i wręcz oczywiste:...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta