Kwiaty i kamienie
Stosunki niemiecko-żydowskie są rozdziałem historii, który nie będzie miał zakończenia -- twierdzą niektórzy Niemcy. Ponad połowa z nich uważa, iż antysemityzm nie został w Niemczech jeszcze przezwyciężony, a pamięć oholocauście musi być wciąż obecna w społeczeństwie.
Kwiaty i kamienie
Krystyna Grzybowska z Bonn
"Jako prezydent państwa Izrael mogę nosić żałobę i zachowywać pamięć o ofiarach narodowego socjalizmu, ale nie mogę w ich imieniu przebaczyć. Mogę tylko żądać, Panie i Panowie Deputowani do Bundestagu i Bundesratu, abyście z waszą wiedzą o przeszłości wyostrzyli zmysły, patrząc w przyszłość, abyście dostrzegali każdy objaw rasizmu i dusili w zarodku wszelkie przejawy neonazizmu" -- powiedział Ezer Weizman podczas swojego przemówienia w Bonn 16 stycznia. W dziesięć dni później premier Izraela Szimon Peres -- z okazji przyznania Helmutowi Kohlowi Złotego Medalu żydowskiej międzynarodowej organizacji charytatywnej B'nai B'rith -- wygłosił w Monachium laudatio, w którym stosunki izraelsko-niemieckie określił jako bardzo dobre. Są one obciążone przeszłością, ale równocześnie pozwalają patrzeć z optymizmem w przyszłość.
Ten stosunkowo rzadko wręczany poza granicami Izraela medal nie tylko podkreśla humanitarne zasługi Helmuta Kohla, ale jest także wyrazem uznania -- czymś w rodzaju politycznego złotego medalu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta