Nieśmiertelne prawo powielaczowe
Nieśmiertelne prawo powielaczowe
Wiktor E. Łyszczak
Przepisy wydane w 1986 r. przez prezesa Narodowego Banku Polskiego ignorują obowiązujący kodeks cywilny. Trzeciorzędny akt powielaczowy utrudnia ludziom życie i narusza prawa obywatelskie.
Pkt 40 Postanowienia dla właścicieli oszczędnościowych książeczek mieszkaniowych PKO wystawianych po 1 stycznia 1983 r. , będącego załącznikiem do zarządzenia nr b/ 3/ VIII/ 86 prezesa Narodowego Banku Polskiego z 24 lutego 1986 r. , ma taką treść:
"Książeczka może być przedmiotem cesji (dokonania przelewu praw do wkładu) pomiędzy następującymi członkami rodziny: małżonkami (również rozwiedzionymi) , rodzicami i dziećmi (również przysposobionymi i przysposabiającymi) , dziadkami i wnukami, rodzeństwem rodzonym i przyrodnim oraz pomiędzy powinowatymi (macochą lub ojczymem i pasierbami) .
Przepisanie książeczki następuje na pisemny wniosek właściciela książeczki, awodniesieniu do książeczki osoby małoletniej -- na wniosek obydwojga rodziców. Jeżeli wkład na książeczce małoletniego jest gromadzony przez osobę prawną, na przepisanie książeczki wymagana jest zgoda tej osoby prawnej. Cesji książeczki nie można dokonać przez pełnomocnika.
Właściciel książeczki, który stał się osobą zagraniczną (osoba mająca miejsce zamieszkania za granicą) traci prawo do cesji książeczki. Przepisania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta