W kręgu Dürera i Cranacha
Sztuka niemiecka 1450--1800 w zbiorach polskich
W kręgu Dürera i Cranacha
W Muzeum Narodowym w Kielcach otwarto wczoraj największą w dziejach naszego muzealnictwa wystawę prezentującą sztukę niemiecką zgromadzoną w polskich zbiorach państwowych, kościelnych, a także kolekcjach prywatnych. Zgromadzono ponad 1000 eksponatów. Są wśród nich obrazy, grafiki, wyroby ze złota iporcelany. Organizatorzy postawili sobie za zadanie ukazanie nowożytnej sztuki niemieckiej w sposób reprezentatywny dający obraz jej dokonań na przestrzeni 350 lat.
Wystawa kielecka znakomicie ukazuje pełną złożoność zjawiska określanego mianem sztuka niemiecka. Jeśli bowiem przyjąć, że jej zasięg terytorialny i chronologiczny łączy się z niemiecką państwowością, to nie należy zapominać, że ta państwowość na przestrzeni wieków ulegała znacznym zmianom.
"Żaden z wielkich stylów europejskich -- jak zauważa prof. Zdzisław Żygulski -- nie zrodził się w Niemczech, ale wszystkie one były kolejno przez Niemców przyjmowane i kształtowane podług własnego gustu". Na kieleckiej ekspozycji widać wyraźnie silne wpływy, jakim uległa sztuka niemiecka ze strony m. in. Francji, Włoch i Hiszpanii....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta