Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wolność słowa -- odpowiedzialność za słowa

08 lutego 1996 | Gazeta | ET KG

Wolność słowa -- odpowiedzialność za słowa

Niemiecki sąd nie skazałby Urbana

Artykuł 18 niemieckiej Ustawy Zasadniczej brzmi następująco: Kto wykorzystuje wolność słowa, a przede wszystkim wolność prasy, nauczania, wolność zgromadzeń i organizacji, tajemnicę listów, poczty i telefonów, prawo własności i prawo azylowe do walki z wolnościowym, demokratycznym porządkiem, wykracza przeciwko tym zasadniczym prawom. Wykroczenia i ich rozmiary określane są przez Federalny Trybunał Konstytucyjny.

W myśl tego artykułu niemieckiej Konstytucji tylko Federalny Trybunał Konstytucyjny może orzec o zakazie wykonywania zawodu i zakazie pełnienia funkcji redaktora naczelnego w przypadku wykroczenia przeciw artykułowi 18. Nie może tego orzec żaden sąd niższej instancji.

Jak mi powiedziano w Deutscher Journalisten Verband (Związek Dziennikarzy Niemieckich) , przypadek Jerzego Urbana - skazanie go na karę więzienia i odebranie prawa wykonywania zawodu -- wygląda na próbę ograniczenia wolności prasy przez organy państwowe. Za opublikowanie dokumentów, które Urban uzyskał z instytucji państwowej, jaką jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych - dokumentów prawdziwychsąd niemiecki nie mógłby skazać...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 668

Spis treści
Zamów abonament