Umowne kontrowersje
Goodyear w Dębicy
Umowne kontrowersje
Negatywne skutki umowy między Skarbem Państwa a koncernem Goodyear dotyczącej sprzedaży pakietu akcji Dębicy odczują wszyscy akcjonariusze tej spółki, a także osoby zainteresowane reprywatyzacją. Może się okazać, że za przyzwoleniem Komisji Papierów Wartościowych Goodyear obejmując akcje nowej emisji nie będzie musiał ogłosić wezwania do zapisów; przyrzeczona załodze spółki przez Goodyer'anagroda okolicznościowa została sfinansowana przez spółkę, a Skarb Państwa nie ma wymaganej uchwałą Rady Ministrów z jesieni 1993 r. liczby akcji na rezerwę reprywatyzacyjną.
Zawarta 2 grudnia 1995 r. transakcja sprzedaży akcji Dębicy przyniosła budżetowi bez wątpienia godziwe dochody. Cena, jaką za akcje spółki zapłacił Goodyear jedynie nieznacznie odbiegała od ceny rynkowej, co z jednej strony może świadczyć o dużej woli nabycia pakietu akcji Dębicy przez amerykański koncern, a z drugiej o kwalifikacjach zespołu reprezentującego Skarb Państwa w negocjacjach ceny. Dodatkowym plusem są gwarancje zatrudnienia dla załogi.
Umowa korzystna jest też dla samej spółki -- zapewnia jej możliwość dalszego rozwoju i modernizacji. Wreszcie kilkakrotnie deklarowana publicznie wola Goodyeara, by Dębica pozostała spółką publiczną jest korzystna dla polskiego rynku papierów wartościowych, gdyż...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta