Rejtan na rusztowaniu
Prawa autorskie dla architektów
Rejtan na rusztowaniu
Nierzadko właściciel budynku, inwestor decyduje się na jego przebudowę, modernizację czy adaptację. Jeżeli nie zleci tego architektowi, który budynek zaprojektował, pojawią się wątpliwości, czy działania tego rodzaju nie zostaną uznane za naruszenie praw autorskich twórcy utworu architektonicznego. Chodzi tu o prawo nienaruszalności (integralności) utworu, które -- według polskiej ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych -- także w odniesieniu do tego rodzaju sztuki znajduje zastosowanie. To stwierdzenie nie oznacza jednak, że dzieła architektury są w praktyce chronione równie intensywnie jak i inne, np. utwory literackie czy muzyczne. Nie oznacza ono też, że traci tu na znaczeniu, czy też schodzi na dalszy plan prawo własności, na które może się powołać właściciel budynku. Wszystko zatem wskazuje, iż staniemy wobec zasadniczego konfliktu interesów:
* właściciela budynku, który chce mieć możliwość dostosowania budowli do aktualnych potrzeb, funkcji, upodobań, usuwania mankamentów,
* twórcy (architekta) , i to nie tylko osobistych, związanych z poszanowaniem oryginalnego kształtu budowli, ale i majątkowych, związanych ze swoistym prawem pierwszeństwa przy wprowadzaniu zmian i modyfikacji do swojego dzieła.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta