Prawa miejskie dają szansę na rozwój
Rząd zdecydował, że pięć miejscowości, które spełniły wymagane kryteria takie jak np. liczba mieszkańców, charakter zabudowy itp., otrzyma status miasta
Nowe miasta powstaną 1 stycznia 2009 r. Będą to: Bobowa i Szczucin (Małopolskie), Krynki i Michałowo (Podlaskie) oraz Brzostek (Podkarpackie). Gminy wiejskie, które mają w nich siedziby, staną się gminami miejsko-wiejskimi, a dotychczasowi wójtowie burmistrzami.Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania miejscowościom statusu miasta obowiązuje od 31 lipca (DzU nr 137 poz. 860).
Warszawa decyduje
To właśnie rząd dokonuje zmian w podziale terytorialnym państwa na szczeblu gminnym. Tworzy, łączy, dzieli i znosi gminy oraz ustala ich granice. Nadaje gminie lub miejscowości status miasta i określa jego granice. Ustala i zmienia nazwy gmin oraz siedziby ich władz.
Nierzadko towarzyszą temu silne emocje mieszkańców, radnych czy wójtów. W tym roku głośny był konflikt wokół włączenia 2 tys. hektarów gminy Ełk do miasta Ełk. Po głodowym proteście włodarzy wiejskiej gminy minister administracji Grzegorz Schetyna wycofał się z poparcia dla tej zmiany terytorialnej. Wcześniej on...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta