Leasing samochodów osobowych
Problemy wynikają z przepisów podatkowych
Leasing samochodów osobowych
Obecne przepisy dotyczące podatku dochodowego i VAT przyczyniły się do znacznego zróżnicowania obciążenia podatkiem dochodowym i VAT między własnością samochodu służbowego, leasingiem finansowym samochodu służbowego oraz leasingiem operacyjnym samochodu służbowego.
W efekcie leasing operacyjny, mimo iż na świecie stanowi naturalną metodę finansowania iutrzymywania samochodów należących do firmy, jest zupełnie nieopłacalny z przyczyn ekonomicznych, tzn. potrójnego opodatkowania podatkiem VAT, a także dlatego, że przepisy o podatku dochodowym nie zezwalają na odliczenie miesięcznej opłaty leasingowej. W przeciwieństwie do tego leasing finansowy daje leasingobiorcy prawo do amortyzacji pojazdu oraz zezwala na odliczenie wszelkich innych kosztów, nawet pewna część VAT naliczonego może być odliczona od VAT należnego. Fakt, iż pojazd objęty leasingiem finansowym jest amortyzowany według bardzo niskiej, a nawet zerowej wartości, stwarza pewne możliwości nadużyć, a tym samym przyczynia się do strat ponoszonych przez budżet państwa.
Własność pojazdu również daje prawo do odliczenia wszystkich kosztów, z wyjątkiem VAT naliczonego od konserwacji, który nie może być odejmowany od VAT należnego. I tak:
* koszty związane z zakupem samochodu mogą być...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta