Odzyskany Polak
Dziś Międzynarodowy Dzień Tańca
Odzyskany Polak
Rozmowa z Ianem Vincentem Czakiem, popularyzatorem dorobku Wacława Niżyńskiego
Przyjechał pan do Polski niemal wprost z Londynu, gdzie był współorganizatorem uroczystości uhonorowania grupy brytyjskich artystów Medalem Wacława Niżyńskiego.
Proszę, tu jest lista tych, którym przyznano medale. Niech pan zobaczy, jakie to nazwiska: wielkie tancerki Dame Alicia Markova, Irina Baronowa Tennant, Sir Anthony Dowell, szef Royal Ballet, Claudia Jeschke, która zrekonstruowała "Popołudnie fauna" w choreografii Niżyńskiego, pośmiertnie uhonorowano medalem dwóch wielkich choreografów: Sir Frederica Ashtona (jego "Córkę źle strzeżoną" oglądała w Warszawie Elżbieta II) i Kennetha Mac Millana. Na uroczystość wydrukowaliśmy charakterystyki 14 wyróżnionych, ale były one szalenie lakoniczne, bo dokładniejsze biografie wszystkich tych artystów złożyłyby się na grubą książkę. Medale wręczała w ambasadzie polskiej dyrektorka Instytutu Kultury Polskiej w Londynie, dr Hanna Mausch, gdyż sam ambasador na uroczystość nie przyszedł. Podobno nie lubi pani dyrektor. Takie sytuacje są typowo polskie, choć ciągle zadziwiają cudzoziemców.
Dlaczego pan, Polak mieszkający od lat w Irlandii, zajął się tak energicznie propagowaniem Wacława...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta