Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ziemia Obiecana

29 kwietnia 1996 | Nauka i Technika | KK

Ziemia Obiecana

Gdyby Ali Baba żył w naszych czasach, zpewnością zamknąłby Sezam na kłódkę (mimo wszystko) , splunąłby z ostentacyjną pogardą na pozostawionych tam mizernych kilkanaście skrzyń z kosztownościami, po czym przeprowadziłby się do Bejrutu, a swoich rozbójników posłałby na uniwersytet, aby studiowali archeologię.

Dlaczego? Ponieważ prawdziwe skarby znajdują się właśnie w tym mieście. Dziś stolica Libanu trafia na pierwsze strony gazet -- mówiąc metaforycznie --zpowodu ruin. Ale wszystko wskazuje na to, że już niedługo media zachłysną się tym, co spoczywa pod ruinami Bejrutu. W ciągu 16 lat wojny centrum miasta całkowicie legło w gruzach grzebiąc 5000 lat dziejów.

Opamiętanie

W 1992 roku Libańska Rada Rozwoju i Odbudowy, Generalny Zarząd Starożytności, UNESCO, władze miejskie -- uwaga, uwaga! -- Londynu i Paryża oraz Fundacja Hairiri (od nazwiska założyciela) zaczęły łączyć siły iportfele; w 1994 fundusz na badania archeologiczne wynosił już blisko 4 miliony dolarów....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 738

Spis treści
Zamów abonament