Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Restrukturyzacja Shella

29 kwietnia 1996 | Ekonomia | MB

Otwarty, uczciwy i samodoskonalący się

Restrukturyzacja Shella

Małgorzata Bos-Karczewska z Hagi

W oczach opinii publicznej Shell jest postrzegany jako arogancki i technokratyczny koncern. Opinię tę postanowił przełamać Cor Herkströter, który od 1992 r. stoi na czele tego prywatnego towarzystwa naftowego, największego w świecie. Należy ono do grupy tych przedsiębiorstw, na których sposobie zarządzania wzorują się menedżerowie wielkich korporacji. Nowy Shell ma stać się organizacją otwartą, dobrze komunikującą się z otoczeniem oraz nieustannie doskonalącą się.

Restrukturyzacja

Za Herkströtera Shell przechodzi największe zmiany od 35 lat. Na pierwszy rzut oka bardzo wysokie od lat zyski tej firmy nie uzasadniają ani podjętych zmian, ani redukcji personelu.

Shell jest jednak przedsiębiorstwem wysokokapitałochłonnym: rocznie inwestycje kapitałowe wynoszą od 10 do 12 mld dolarów, a łączny kapitał, jakim obraca koncern, wyniósł w ub. r. 75 mld dolarów. Wysokie inwestycje wymagają odpowiedniego wzrostu przychodów, aby zapewnić finansowanie przyszłych projektów Shella.

Jednym z syntetycznych mierników efektywności jest wskaźnik rentowności kapitału. Wskaźnik ten spadł w latach 1992-1993 do 7, 8 proc. , czyli grupo poniżej średniej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 738

Spis treści
Zamów abonament