Karta Nauczyciela po dwudziestej nowelizacji
Między Sejmem a Senatem
Karta Nauczyciela po dwudziestej nowelizacji
Żaneta Semprich
Jak już informowaliśmy, 26 kwietnia Sejm uchwalił ponad pięćdziesiąt zmian w Karcie Nauczyciela. Intencją dwudziestej już nowelizacji jest gruntowna zmiana statusu tego zawodu. Ma ona stworzyć warunki do ukształtowania się kadry gwarantującej wykonanie programów nauczania i zadań wychowawczych. Wprowadza m. in. obligatoryjne oceny młodych nauczycieli.
Liczne poprawki uzasadnia potrzeba dostosowania karty do nowych rozwiązań w ustawie o systemie oświaty uchwalonej przez Sejm w ubiegłym roku.
Na nowo ustala się, kto korzysta z przepisów KN. Art. 1 ust. 1 wyjaśnia: prawa tam określone przysługują nauczycielom, wychowawcom i innym pracownikom pedagogicznym. Nie wszystkim jednak, lecz zatrudnionym w określonych instytucjach. Przede wszystkim -- w publicznych szkołach, przedszkolach, zakładach kształcenia nauczycieli, placówkach doskonalenia nauczycieli oraz placówkach kształcenia ustawicznego. Z tych samych uprawnień korzystają zatrudnieni w prowadzonych przez ministrów i inne organa administracji państwowej oraz gminy placówkach oświatowo-wychowawczych, opiekuńczo-wychowawczych i ośrodkach adopcyjno-opiekuńczych oraz szkołach, przedszkolach i zespołach pozalekcyjnych zorganizowanych w publicznych zakładach opieki zdrowotnej oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta