Informacje
Informacje
Pokuta jest nieuchronna, ale nie musi być piekłem
Rozmowa z prof. Nilsem Christie, kryminologiem z Uniwersytetu w Oslo
Uważa pan, że narkotyki powinny zostać zalegalizowane. Skąd taki pogląd u jednego z najbardziej poważanych kryminologów europejskich?
Byłem i jestem przeciwny ich używaniu. Nie pochwalam narkotyków, nawet tzw. miękkich, ale uważam, że powinniśmy podchodzić do nich tak jak np. do problemów dotyczących alkoholu. W Norwegii są bardzo rygorystyczne przepisy określające, w których miejscach może być sprzedawany, gdzie nie można go spożywać, jakiej powinien być jakości. Podobnie może być z narkotykami. Legalizacja to nie zachęta do ich używania, ale system kontroli i reglamentacji, aby nie wikłać ludzi w prawo karne. Narkotyki to także koszty społeczne. Jestem jednak przekonany, że można znaleźć inne formy kontroli niż środki karne.
Dostępność narkotyków nie zwiększy ich używania?
Nie sądzę. Doświadczenia Holandii, gdzie miękkie narkotyki można kupić w wydzielonych kawiarniach, nie wskazują, aby młodzież zaczęła ich gremialnie używać. W krajach, w których sprzedaż jest zabroniona, można je przecież także kupić, tylko że od handlarzy. Profity zamiast dla państwa idą do kieszeni mafijnych bossów.
A jednak w Norwegii posiadanie narkotyków jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta