Bałtyk brudniejszy
Bałtyk brudniejszy
Komisja Helsińska HELCOM ma ocenić jeszcze w tym roku, w jakim stopniu państwa położone nad Bałtykiem zrealizowały wytyczony w swoim czasie cel w postaci 50-procentowego ograniczenia zanieczyszczeń azotowych w dekadzie 1985--1995. W świetle badań szwedzkich ocena ta nie zapowiada się optymistycznie. Do Bałtyku przenika o 50 proc. więcej związków azotowych, niż podawano dotychczas w oficjalnych statystykach -- twierdzą naukowcy ze szwedzkiego uniwersytetu w Linkoeping. Pięcioma największymi rzekami wpadającymi do Bałtyku, w tym Wisłą, dostaje się do a kwenu morskiego prawie dwukrotnie więcej zanieczyszczeń azotowych rocznie, niż to do tej pory podawano.
Bałtyk jest jednym z najbardziej zatrutych akwenów morskich, szczególnie podatnym na degradację. Ciasny, płytki, jego południowe brzegi zajmują państwa o rozwiniętym przemyśle i o słabej infrastrukturze ochrony środowiska. W dodatku wąskie przesmyki Cieśnin Duńskich utrudniają wymianę wód pomiędzy Bałtykiem a Morzem Północnym, którego wody wprawdzie nie są kryształowo czyste, ale zawsze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta