Europejska choroba
Dlaczego wzrasta bezrobocie
Europejska choroba
Gary S. Becker
Wielu intelektualistów w Stanach Zjednoczonych i Europie Wschodniej wierzy, że system socjalny zachodniej Europy powinien być wzorem do naśladowania w ich własnych krajach. Jednak polityka zachodnioeuropejska jest możliwa tylko dzięki bardzo wysokim podatkom i restrykcjom nałożonym na działalność gospodarczą, co jest głównym powodem ogromnego wzrostu bezrobocia w Europie w ciągu ostatnich 15 lat. Ta "europejska choroba" nie będzie wyleczona, dopóki kraje Unii Europejskiej nie uznają jej fatalnych skutków.
Pod koniec lat 70. wskaźnik bezrobocia był niższy niż 5 proc. zawodowo czynnych we Francji i Niemczech oraz większości innych państw zachodnioeuropejskich. Dziś jest on zbliżony do 12 proc. we Francji i Niemczech oraz 20 proc. w Hiszpanii. W przypadku osób poniżej 25 roku życia wskaźnik ten przekracza nawet 25 proc. w większości krajów UE. W przeciwieństwie do tego, poziom bezrobocia nie zwiększył się w Stanach Zjednoczonych w ciągu ostatnich 15 lat i dziś wynosi 5, 5 proc. zawodowo czynnych (12 proc. wśród młodych pracowników) .
Doświadczenia Stanów Zjednoczonych dowodzą, że wzrost bezrobocia w Europie nie jest spowodowany jedynie większą konkurencją ze strony mniej rozwiniętych państw lub innych czynników...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta