Zdrowie jest jak kapitał
Zdrowie jest jak kapitał
Rozmowa z prof. Andrzejem Wojtczakiem, dyrektorem Centrum Badania Problemów Zdrowia WHO w Kobe (Japonia)
Najnowsze dane wskazują, że od 2--3 lat poprawia się stan zdrowia społeczeństwa polskiego, nie ma tylko pewności, czy jest to już trwała tendencja, czy tylko chwilowe zahamowanie niekorzystnych zmian. Niepokojące są prognozy Banku Światowego, że w Polsce może wręcz nastąpić blokada reform, jeśli stan zdrowia ludności będzie jednak się pogarszał.
Zdrowie jest dziś inaczej postrzegane w wielu krajach. Przestaje być określane jedynie w kategoriach choroby i śmierci. Stało się podstawową wartością decydującą o jakości naszego życia codziennego, wpływającą na nasze przekonania, kulturę, na warunki ekonomiczne, środowisko i pełny rozwój społeczny. Dlatego powinno być traktowane jako stan, który poszczególni ludzie i całe społeczeństwo starają się osiągnąć i zachować, a nie tylko odzyskać dzięki leczeniu chorób. Niestety, wciąż nie jest ono właściwie doceniane w Polsce, czego konsekwencją jest zły stan zdrowia wielu osób.
Paradoksalnie przyczyniła się do tego sama medycyna, która szczyci się spektakularnymi osiągnięciami w terapii i wykrywaniu wiele chorób, ale lekarze niechętnie mówią o tym, co robić, by nie chorować i nie wydawać pieniędzy na opiekę medyczną.
Właśnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta