Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Komu lewicowy sztandar

29 kwietnia 1996 | Gazeta | EO

Ludzie lubią, żeby państwo choć trochę się nimi opiekowało

Komu lewicowy sztandar

Eliza Olczyk

Lewa strona polskiej sceny politycznej jest zdominowana przez Sojusz Lewicy Demokratycznej. Przy tym ugrupowaniu, które góruje zresztą nad całą sceną polityczną, dwie pozostałe partie lewicowe -- Unia Pracy i PPS -- wydają się być jeszcze bardziej niepozorne, niż są wówczas, kiedy się je porównuje do innych partii politycznych. Dominacja SLD jest dla wielu polityków źródłem niepokoju, szczególnie w obliczu rozdrobnienia prawej strony sceny politycznej i braku alternatywy dla SLD po lewej stronie tejże sceny. Unia Pracy, choć usiłowała stać się alternatywą dla Sojuszu, w praktyce bowiem okazała się być nieskutecznym konkurentem dla tej silnej formacji. PPS zaś przed wyborami parlamentarnymi w 1993 roku postanowiła się włączyć w SLD i wszystko wskazuje na to, że podobnie będzie w nadchodzących wyborach.

Filozofia lewicy

Lewicowość w polityce kojarzy się z osłonami socjalnymi i przyzwoitym poziomem życia dla wszystkich. Z całą pewnością każdemu marzyłby się szwedzki model socjalizmu. W praktyce jednak polityka partii lewicowych zależy od stanu gospodarki i z tego powodu jest różna w różnych krajach.

Ryszard Bugaj, lider Unii Pracy, partii bez wątpienia lewicowej, a nawet, jak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 738

Spis treści
Zamów abonament