Przepustka do życia
Przepustka do życia
Rozmowa z doc. Zbigniewem Wronkowskim, prezesem Polskiego Komitetu Zwalczania Raka, epidemiologiem Centrum Onkologii w Warszawie
W zmaganiach z chorobami nowotworowymi najbardziej kontrowersyjne jest uciekanie się do tzw. niekonwencjonalnych metod leczenia. Wielu chorych widzi w nich ostatnią szansę ratunku, ale onkolodzy na ogół są im przeciwni, mimo że wielu pacjentom nie potrafią pomóc. Dlaczego tak się dzieje? Przecież jeśli są przekonani, że działanie tych metod ogranicza się wyłącznie do psychoterapii i efektu placebo, to choremu nie mogą zaszkodzić, a może się zdarzyć, że pomogą.
Metody te nie tyle są niekonwencjonalne co nie sprawdzone. Tak też należałoby je określać. Oczywiście, wszystkie obecnie uznane metody diagnostyki i terapii kiedyś też były nie sprawdzone, ale ich działanie potwierdzono w wielu badaniach kontrolowanych. I wciąż są weryfikowane. Być może tak też będzie w przypadku niektórych przynajmniej metod uznawanych obecnie za niekonwencjonalne. Na razie nic o tym nie wiadomo. Wielu tzw. cudotwórców nie chce w ogóle poddać się takim badaniom, mimo twierdzeń, że są w stanie wyleczyć większość chorych na raka bez względu na stopień zaawansowania choroby!
Ale czy należy odwodzić chorych od skorzystania z pomocy zielarza czy bioenergoterapeuty, gdy wcześniej zawiodły wszystkie inne,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta