Utraconą działkę da się odzyskać
Były właściciel lub jego spadkobierca może domagać się zwrotu gruntu lub budynku odebranych nawet przed wieloma laty, ale tylko w określonych przypadkach
Budowa drogi, szkoły lub szpitala – to tylko niektóre z celów, na których realizację może zostać odebrana nieruchomość.
Kiedy jednak nie są realizowane, można dochodzić jej zwrotu.
Nie doszło do realizacji inwestycji
Starosta lub prezydent miasta (wójt, burmistrz) może wywłaszczyć tylko na ściśle określony cel wynikający z decyzji wywłaszczeniowej.
Nie może więc swobodnie dysponować zabraną nieruchomością i na przykład zamiast szkoły wybudować ośrodek zdrowia. Koszty postępowania o zwrot ponosi Skarb Państwa lub samorząd.
Uwaga! Gdy na zabranej działce władze powiatu lub gminy chcą zrealizować inną inwestycję, niż wynika to z decyzji wywłaszczeniowej, muszą wcześniej zawiadomić o tym dawnego właściciela lub jego spadkobiercę oraz poinformować o możliwości jej zwrotu (w całości lub części).
Jeżeli jednak nieruchomość została nabyta, dajmy na to, pod budowę szkoły i szkołę wybudowano, to nawet jeżeli w dwa miesiące później zostanie zamknięta, dawny właściciel nie ma żadnej możliwości odzyskania nieruchomości w trybie przewidzianym dla zwrotu nieruchomości wywłaszczonych.
Osoba, które zdecyduje się ubiegać o zwrot, składa w tej sprawie wniosek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta