Dwie konstytucje – dwa ustroje
Punktów stycznych między projektami zmian konstytucyjnych Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości jest niewiele. Oba pomysły łączy chyba tylko drugorzędny pomysł zmniejszenia liczby posłów i senatorów – pisze konstytucjonalista
Na pełne i szczegółowe porównanie dwóch koncepcji zmian konstytucyjnych przedstawionych opinii publicznej w ostatnich dniach przez szefów Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości przyjdzie czas, gdy PO zaprezentuje swój projekt nowelizacji ustawy zasadniczej. Dotychczas mamy bowiem do czynienia tylko z jej założeniami. Dlatego też niniejsza analiza ogranicza się wyłącznie do skonfrontowania podstawowych linii proponowanych zmian.
Usprawnić czy zmienić
Po pierwsze podkreślić trzeba, że Platforma nie dąży do uchylenia konstytucji III Rzeczypospolitej, ponieważ, jak można sądzić, nie uważa jej za w zupełności złą. Chce jedynie wprowadzenia do obowiązującego od 1997 r. tekstu kilku korekt mających na celu, jak to formułuje, usprawnienie funkcjonowania państwa. Dotyczyć to ma zwłaszcza władz wykonawczych. Prawo i Sprawiedliwość natomiast postanowiło odrzucić obecną konstytucję w całości i w jej miejsce chce uchwalenia w pełni nowej. Ma ona w zamyśle PiS realizować ideę IV Rzeczypospolitej.
Wartości
Po drugie PO jest bardzo wstrzemięźliwe, gdy idzie o propozycje oparcia ustroju naszego państwa na odmiennych niż przyjęte przez konstytucję RP z 1997 r. podstawach aksjologicznych. Oznacza to między innymi, że nie dąży do nadania Rzeczypospolitej bardziej chrześcijańskiego i narodowego oblicza. W innym kierunku idzie PiS. Jego zdaniem Polska...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta