Między więzieniem a wolnością
Między więzieniem a wolnością
Dokończenie 15
A jeżeli grzywna okaże się nie do ściągnięcia, bo nie ma z czego, a skazany alkoholik porzuci leczenie odwykowe?
Kara musi być rygorystycznie wykonywana, ulgi i odroczenia powinny być wyjątkiem. Wysokość grzywny musi być dostosowana do możliwości finansowych przestępcy, a terminy płatności ściśle przestrzegane. Przestępca alkoholik lub narkoman, który przerywa leczenie odwykowe, powinien mieć świadomość, że czeka go kara znacznie surowsza od orzeczonej pierwotnie -- pobyt w więzieniu.
Zgadzam się natomiast, że grzywna orzekana wobec nie mających środków do życia faktycznie staje się karą pozbawienia wolności, gdyż nie mogąc spłacić określonej kwoty, trafiają w końcu do więzienia. Ale czy powinni, czy nie warto dać im szansy rehabilitacji na wolności? Taką możliwość daje chociażby przymusowa praca społeczna. Wielu przestępców wymaga ściślejszego nadzoru niż w warunkach probacji, jednak nie na tyle intensywnego, by musieli trafić do zakładu karnego.
Uważa pan, że więzienie nie zawsze oznacza racjonalną karę?
Przebywający wnim z jednej strony żyje na koszt państwa, z drugiej -- musi poddać się określonemu reżimowi. Skazany na areszt domowy ma wprawdzie więcej swobody w organizowaniu swojego życia prywatnego, ale ponosi bardzo wysokie koszty ekonomiczne orzeczonej kary. Czas...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta