Terapia wirtualna
Świat fikcji ma pomóc ludziom przezwyciężyć lęki
Terapia wirtualna
Wirtualna rzeczywistość znajduje coraz większe zastosowanie w medycynie. Jeszcze niedawno miały miejsce jedynie nieśmiałe próby jej wykorzystania do nauki anatomii w uczelniach medycznych. Obecnie sięgają po nią psychiatrzy, chirurdzy, a nawet stomatolodzy. Moda na informatykę i nowe techniki wizualizacji sprawiła, że wielu lekarzy wiąże z nimi duże nadzieje w bardziej skutecznym leczeniu wielu schorzeń, jak fobie i lęki, a także przy wykonywaniu zabiegów i operacji.
W niektórych amerykańskich akademiach medycznych, a także w Europie, dostępne są trójwymiarowe atlasy anatomiczne, przydatne w szkoleniu studentów. Mają one tę zaletę, że za pomocą komputera można zarówno dowolnie zaglądać do wnętrza ludzkiego ciała, jak też wykonać "na sucho" pierwszą w życiu sekcję zwłok. Oczywiście, takie zajęcia nie zastąpią wizyty w prosektorium, ale pomogą lepiej do niej się przygotować.
Podobnie z uroków nowej techniki próbują korzystać chirurdzy. W bardziej skomplikowanych przypadkach wirtualna rzeczywistość pomaga im przećwiczyć trudniejsze etapy ryzykownej operacji,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta