Reforma centrum: słowa zamiast decyzji
W Polsce -- a także w innych krajach postsocjalistycznych -- demokratyzacja życia politycznego oraz budowa gospodarki rynkowej dokonują się przy postępującej centralizacji, w wyniku której "teren" staje się coraz silniej podporządkowany "centrum".
Reforma centrum: słowa zamiast decyzji
Grzegorz Gorzelak
Ostatnie dni przyniosły przyspieszenie działań nad reformami sposobu funkcjonowania państwa -- zarówno na szczeblu centralnym, jak i w układzie terytorialnym. Przyspieszenie to -- oby tym razem nie zamarło po kilku dyskusjach, jak to się już zdarzyło kilkakrotnie -- następuje jednak o parę lat za późno.
Nowy system polityczny stary sposób zarządzania
Jest swoistym paradoksem, że fundamentalne zmiany gospodarcze i polityczne zachodzą w Polsce (ale także w innych krajach postsocjalistycznych) w obliczu braku przekształceń centrum administracyjnego i gospodarczego i dokonywały się w starej, silnie scentralizowanej organizacji terytorialnej kraju (organizacja terytorialna kraju -- OTK -- to rozkład kompetencji i zadań między poszczególne szczeble terytorialne oraz przypisanie tym szczeblom określonej skali przestrzennej) . Działo się tak, mimo że dyskusje o przekształceniach centrum i dotyczące przemian organizacji terytorialnej kraju są (bezowocnie) prowadzone od początku okresu transformacji, a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta