Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skażone morza

27 maja 1996 | Nauka i Technika | KF

Oceany służą jako drogi transportowe, zbiorniki ścieków, składowiska śmieci

Skażone morza

Mała błękitna planeta -- tak wygląda Ziemia z kosmosu. Oceany pokrywają ponad 2/ 3 jej powierzchni. Ale są one coraz bardziej zanieczyszczone, i każdego znas to dotyka. Przedstawiciele rządów, na szczeblu ministerialnym, dyskutowali w Nowym Jorku podczas posiedzenia Europejskiej Komisji Zrównoważonego Rozwoju, jak powstrzymać degradację mórz i oceanów.

Ponad 60 proc. światowej populacji, ok. 2, 7 mld ludzi, mieszka nad morzami lub w strefie przybrzeżnej. W 2020 r. liczba mieszkanców tych terenów wzrośnie do 70 proc. Na całej kuli ziemskiej nie ma ani jednego morza, które byłoby wolne od zanieczyszczeń. 70 proc. substancji szkodliwych pochodzi z działalności człowieka na lądzie. Za 30 proc. odpowiedzialne są odpady topione w morzach, instalacje gazowe, platformy naftowe oraz zanieczyszczenia pochodzące ze statków.

Śmierć fok na oczach świata w latach 1987/ 88 w Morzu Północnym, ławice martwych lub chorych ryb w Morzu Śródziemnym, zatrucie wód oblewających Jawę (archipelag indonezyjski) pokazują, do czego prowadzi nie przemyślana, dewastacyjna gospodarka człowieka.

Trują miasta

Gwałtowna urbanizacja, zwłaszcza w krajach rozwijających się, spowoduje powstanie wielu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 763

Spis treści
Zamów abonament