Kodeks pracy przepisy o stosunku pracy z praktycznym komentarzem
Kontynuujemy wyjaśnianie przepisów kodeksu pracy. W DF z 29 stycznia zamieściliśmy komentarze do jego pierwszego działu, czyli podstawowych zasad prawa pracy. W środę 24 lutego opublikowaliśmy pierwszą część objaśnień do działu drugiego dotyczącego stosunku pracy, traktującą o nawiązaniu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Z racji wagi tych regulacji podzieliliśmy je bowiem na trzy części. Druga część z wyjaśnieniami w zakresie rozwiązywania stosunku pracy ukazała się 26 lutego. A trzecia, o telepracy i innych podstawach zatrudnienia niż umowa o pracę – jest dziś.
DZIAŁ DRUGI Stosunek pracy
Rozdział IIa
Warunki zatrudnienia pracowników skierowanych do pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z państwa będącego członkiem Unii Europejskiej
Zapewnienie odpowiednich warunków zatrudnienia
Art. 671. § 1. Przepisy niniejszego rozdziału stosuje się w przypadku wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez pracownika skierowanego do tej pracy na określony czas przez pracodawcę mającego siedzibę w państwie będącym członkiem Unii Europejskiej.
§ 2. Pracodawca, o którym mowa w § 1, kierujący pracownika do pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:
1) w związku z realizacją umowy zawartej przez tego pracodawcę z podmiotem zagranicznym,
2) w zagranicznym oddziale (filii) tego pracodawcy,
3) jako agencja pracy tymczasowej
– zapewnia pracownikowi, w zakresie określonym w art. 672, warunki zatrudnienia nie mniej korzystne niż wynikające z przepisów kodeksu pracy oraz innych przepisów regulujących prawa i obowiązki pracowników.
Komentarz:
- Ten przepis to wprowadzenie postanowień dyrektywy nr 96/71/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 16 grudnia 1996 r., dotyczącej delegowania pracowników w ramach świadczenia usług (DzUrz UE z 1997 r. L18). Dyrektywę stosuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta