Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Komorowski na dorobku

31 marca 2010 | Publicystyka, Opinie | Piotr Semka
Piotr Semka
autor zdjęcia: Kuba Kamiński
źródło: Rzeczpospolita
Piotr Semka

Na razie, być może z powodu tradycyjnej ostrożności, marszałek Sejmu unika zbyt hardego demonstrowania swej odrębności. Ale co będzie później? – zastanawia się publicysta „Rzeczpospolitej”

Po ciągnących się prawyborach w Platformie Obywatelskiej oraz ich uroczystym sobotnim finale Polacy mają prawo być już nieco zmęczeni Bronisławem Komorowskim. Przez pięć tygodni oglądaliśmy migawki ze spotkań z marszałkiem Sejmu, wywiady z marszałkiem Sejmu i wreszcie efektowne raporty o jego małżonce, rodzinie i wszystkich możliwych przodkach. Wiemy już, że miał dziadka pirata, który porwał kanonierkę na Wołdze, i że przysługuje mu starodawny herb Korczak. Poznaliśmy też jego żonę Annę i dowiedzieliśmy się, jak wiele musiało upłynąć czasu, zanim Bronisław ośmielił się poprosić ją o rękę. Teraz, gdy znamy już najważniejsze fakty z jego życia, możemy pokusić się o próbę odpowiedzi także na inne pytania.

1. Czy Donald Tusk zyskał groźnego konkurenta?

Od 2001 roku, kiedy Bronisław Komorowski przeniósł się z gasnącego Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego do Platformy Obywatelskiej, zawsze dbał o to, by nie wikłać się w nic, co mogłoby go skonfliktować z Donaldem Tuskiem. Dzięki temu w 2005 roku Platforma zaproponowała jego kandydaturę na urząd marszałka Sejmu. Wtedy Sejm ją odrzucił. Triumf nadszedł w 2007 roku, gdy po wygranych przez Platformę wyborach Komorowski zasiadł w marszałkowskim fotelu.

Choć dziś spin doktorzy Platformy kreują go na „człowieka pojednania”, w sejmowych sporach Komorowski wiele razy wykonywał polecenia premiera, nie szukając porozumienia z przeciwnikami....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8587

Spis treści

Moje Pieniądze

Księga Kresów Wschodnich

Zamów abonament