Naftowa łaźnia parowa
Czy w Europie może trysnąć wielka ropa? Tak – odpowiadają specjaliści. Trzeba tylko ją wydobyć
– Jednym z najważniejszych tematów, które rozpalają specjalistów na całym świecie, jest tzw. szczyt wydobycia ropy naftowej, przynajmniej „taniej ropy” – powiedział Val Brock z działu badań i rozwoju firmy Shell International. – Nawet jeżeli ten szczyt mamy za sobą, nie oznacza to wcale, że świat będzie zużywał mniej kopalnego surowca. W ziemi uwięzione są jeszcze miliardy baryłek ropy naftowej. Wydobycie jej jest trudniejsze niż tradycyjnymi metodami, ale nie znaczy to wcale, że nieopłacalne.
Skarby pod ziemią
Specjaliści oceniają, że na całym świecie dotychczas (ze znanych złóż) wydobytych zostało od 27 do 40 proc. zasobów ropy naftowej. Mimo że ich szacunki różną się między sobą, wiadomo, że większość czarnego złota znajduje się jeszcze pod ziemią.
Jak je stamtąd wydobyć? Naukowcy opracowali na to kilka sposobów. Wszystkie polegają – z grubsza – na wtłaczaniu w złoże pod dużym ciśnieniem gazu, roztworów chemikaliów czy pary wodnej. Do ułatwienia wydobycia mogą być także użyte ultradźwięki, a nawet mikroby.
Wszystkie te metody określone są jedną nazwą – wzmocnionego lub ulepszonego wydobycia ropy naftowej – Enhanced Oil Recovery (w skrócie EOR). Metody te znane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta