Nawet mały staw wymaga zgłoszenia
Na budowę małego zbiornika, pomostów i wielu innych urządzeń trzeba mieć pozwolenie wodnoprawne. Jego brak oznacza konieczność przejścia procedury legalizacyjnej
Na działkach należących do naszej firmy mogą się znajdować stare urządzenia wodne albo np. obiekty zbudowane bez wymaganych przez przepisy pozwoleń wodnoprawnych.
Ich istnienie też można zalegalizować, podobnie jak się to robi z samowolami budowlanymi. Trzeba jednak spełnić kilka warunków.
Jakie urządzenia
Art. 9 pkt 19 ustawy – Prawo wodne (DzU z 2005 r. nr 239, poz. 2019 ze zm.) dokładnie wymienia, co zalicza się do urządzeń wodnych. Jest to zróżnicowana kategoria.
Zalicza się do niej np. budowle przeciwpowodziowe, stawy rybne i rekreacyjne, obiekty służące do ujmowania wód powierzchniowych i podziemnych, wyloty urządzeń kanalizacyjnych służące do spuszczania ścieków, mury oporowe, bulwary, nabrzeża, pomosty, przystanie, kąpieliska, a także stałe urządzenia służące do przewozów międzybrzegowych (np. do obsługi promów rzecznych).
Przepisy o urządzeniach wodnych stosuje się odpowiednio do urządzeń melioracji wodnych (np. do drenowań określonych w art. 73 ust. 1 pkt 1a prawa wodnego).
Rozbiórka albo legalizacja
Prawo wodne poświęca opisaniu procedury legalizacyjnej art. 64a. Co do zasady ten, kto wykonał urządzenie wodne bez wymaganego w tym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta