Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przypływy i odpływy lustracji

05 czerwca 1996 | Gazeta | MD KG

Lustrować chcą wszyscy, ale prawie każdy inaczej

Przypływy i odpływy lustracji

Petycję do marszałka Sejmu z żądaniem przeprowadzenia przyspieszonych wyborów parlamentarnych złożyli we wtorek, 4 czerwca, w czwartą rocznicę wykonania uchwały lustracyjnej i odwołania rządu Jana Olszewskiego działacze jego partii, Ruchu Odbudowy Polski.

Prezydent Kwaśniewski i wszystkie kluby parlamentarne opowiadają się za przeprowadzeniem w Polsce lustracji. Taka zgodność panuje w tej sprawie pierwszy raz w historii III RP. Projekty ustaw leżą w Sejmie od ponad czterech miesięcy, jednak nie nadano im jeszcze żadnego biegu legislacyjnego. Do tej pory praktyka była taka, że "fala lustracyjna" przychodziła, a później na wiele miesięcy odchodziła.

Unia Pracy i Unia Wolności wycofały niedawno swoje projekty lustracyjne z Sejmu i złożyły nowy, wspólny projekt. Podpisani pod ni są również posłowie PSL. Jednak PSL nie chce wycofać, jak to zrobi UW i UP, swojego odrębnego projektu. W rezultacie w Sejmie są w t chwili: projekt SLD, jeszcze z 1994 roku, który miał wtedy I czytan a resztę czasu spędził w szufladzie komisji, wspólny projekt UW, U i PSL, osobny projekt PSL, projekt KPN i projekt prezydenta Kwaśnie skiego....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 772

Spis treści
Zamów abonament