Yap -- wyspa kamiennych pieniędzy
Yap -- wyspa kamiennych pieniędzy
Już na maleńkim lotnisku można się przekonać, jak niezwykłe jest to miejsce. W grupie oczekujących większość ludzi ubrana jest po europejsku, ale jest też spora grupa chłopców i mężczyzn noszących tylko czerwone i błękitne przepaski na biodrach, zawiązane wten sposób, że odsłaniają pośladki. Wszyscy, włączając w to bardzo oficjalnie wyglądających celników i funkcjonariuszy imigracyjnych, trzymają pod policzkiem kulki przeżutego betelu, dyskretnie spluwając od czasu do czasu na podłogę. Orzechy betelu barwią ślinę na czerwono. Gdy podczas rozmowy miejscowi otwierają usta, odnosi się wrażenie, że język rozmówcy spływa krwią. .. To pewnie w celach ochronnych podłogę w małym terminalu pomalowano na purpurowo.
Leżący w zachodniej części Pacyfiku Yap do 1979 roku miał status Terytorium Powierniczego, którym w imieniu ONZ administrowały Stany Zjednoczone. Obecnie jest niepodległym państwem zrzeszonym w Sfederowanych Stanach Mikronezji. Państewkiem rządzi gubernator wybierany przez obywateli co 4 lata. Konstytucja Yapu przewiduje także istnienie dwóch rad złożonych z tradycyjnych przywódców-wodzów: pilung, składający się z wodzów z samej wyspy Yap, i tamol -- zrzeszający "chiefów" z rozproszonych wysp zewnętrznych. Mówi się, że wodzowie są wciąż bardzo wpływowi: to oni decydują, kto...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta