Azbestowi truciciele
Zakładom pozostało kilka miesięcy
Azbestowi truciciele
Pięć dużych fabryk w Polsce wytwarza rocznie ok. 40 mln mkw. płyt dachowych azbestowo-cementowych, zwanych potocznie "eternitem". Kilka mniejszych przedsiębiorstw-spółdzielni-spółek produkuje uszczelki, szczeliwa z wykorzystaniem azbestu. Zakłady te wypuszczają wiele asortymentów, w których zawartość azbestu waha się od 4, 5 do 85 proc. Miliony metrów kw. płyt azbestowo-cementowych rocznie trafia na nasz rynek z Rosji.
Zanieczyszczenie azbestem środowiska jest niepokojące i będzie się pogłębiać. Liczba zachorowań na azbestozę i raka płuc może się gwałtownie zwiększyć -- twierdzi Leszek Deja, sekretarz generalny Stowarzyszenia Producentów Wyrobów Włóknisto-Cementowych "Polekodach" w Warszawie.
W 1992 r. prof. Stefan Kozłowski, ówczesny minister ochrony środowiska wystąpił do szefów resortów: gospodarki przestrzennej i budownictwa, przemysłu i handlu oraz zdrowia i opieki społecznej z inicjatywą wyeliminowania azbestu i wyrobów azbestowych z produkcji. Po wielu dyskusjach w Sejmie oraz na spotkaniach z ekspertami i ekologami oraz pod naciskiem Państwowej Inspekcji Ochrony Środowiska w 1994 r. minister przemysłu i handlu wydał rozporządzenie o stopniowym wyeliminowaniu wyrobów zawierających azbest z produkcji i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta