Agnelli i sieć władzy we Włoszech
Agnelli i sieć władzy we Włoszech
"Niech przeto książę oblicza się tak, aby zwyciężać i utrzymać państwo, wtedy środki bedą zawsze uważane za godziwe i przez każdego chwalone, gdyż tłum pójdzie zawsze za pozorami i sądzi według wyniku. .. Pewien współczesny książę, którego wymieniać nie jest dobrze, nie głosi nigdy niczego innego, jak pokoju i wierności, a jednej i drugiej rzeczy jest największym wrogiem, i gdyby obie zachowywał, byłby już nieraz postradał i państwo, i znaczenie"
Machiavelli: "Książę"
(przekład Czesław Nanke)
PROLOG
Pewnego parnego dnia pod koniec maja 1986 r. , na dziedziniec rzymskiego Palazzo Chigi, dziewiętnastowiecznego gmachu, w którym mieszczą się biura premiera Włoch i jego zespołu, zajechała limuzyna, prowadzona przez szofera. Wysiadł z niej przemysłowiec o wydatnej szczęce, ubrany w tradycyjny garnitur. Był to Cesare Romiti, najtwardszy menedżer we Włoszech, szef Fiata, najpotężniejszego prywatnego koncernu w całym kraju. Pewnym krokiem człowieka przyzwyczajonego do pertraktowania z politykami pomaszerował w kierunku gabinetu premiera Bettina Craxiego. Romiti przyjechał, by powiedzieć premierowi, że Fiat jest niezbyt zadowolony z wiadomości sprzed paru zaledwie dni, dotyczącej prowadzonych przez rząd negocjacji w sprawie sprzedaży drugiemu pod...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta