Komornik nie zapłaci za niewykazane szkody
Jeśli zarzuty nie mają wpływu na wynik sprawy, to sąd nie uwzględni skargi kasacyjnej, nawet jeśli uzna je za słuszne
Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 27 maja 2010 r. (III CSK 248/9 09).
Orzeczenie to kończy przegraną przedsiębiorcy Krzysztofa P. sprawę, jaką wytoczył on komornikowi sądowemu Annie G.-K.
Domagał się od niej 700 tys. zł odszkodowania za szkody wyrządzone mu bezprawnym, jak twierdził, prowadzeniem przeciwko niemu postępowania egzekucyjnego. Jako prawną podstawę roszczeń wskazał art. 23 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji w związku z art. 415 k.c.
Zajęty samochód
Przedsiębiorca prowadził działalność gospodarczą w zakresie handlu naczepami i ciągnikami siodłowymi. W 2004 r. sąd wydał przeciwko niemu nakaz zapłaty. Taki nakaz, jeśli został wydany na podstawie m.in. weksla i czeku, staje się natychmiast wykonalny po upływie terminu zapłaty.
Na jego podstawie czynności egzekucyjne podjął poprzednik Anny G.-K., po którym przejęła ona rewir komorniczy. Krzysztof P. twierdził, że czynności egzekucyjne były kontynuowane, także przez Annę G.-K., gdy sąd na jego wniosek wstrzymał wykonanie nakazu.
Komornik na poczet należności w nim oznaczonej zajął wskazany przez wierzyciela samochód ciężarowy, który nie należał do Krzysztofa P., lecz do jego klienta. Klient wycofał się z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta