Przywrócony do pracy musi zgłosić powrót
Jeśli sąd wyrokiem przywrócił pracownika do pracy, ten nie może biernie czekać na zaproszenie ze strony pracodawcy, lecz musi zgłosić swoją gotowość do ponownego podjęcia zatrudnienia
Wyrok przywracający pracownika do pracy powoduje reaktywacje dotychczasowego stosunku pracy. Oznacza to, że po przywróceniu do pracy pracownik ma prawo domagać się zatrudnienia na tym samym stanowisku, jakie zajmował uprzednio.
Restytucję stosunku pracy należy rozumieć dosłownie, o czym przypomniał Sąd Najwyższy w wyroku z 26 listopada 2003 r. (I PK 490/02)stwierdzając, że przywrócenie do pracy następuje na warunkach istniejących w chwili rozwiązania umowy i pracodawca nie musi ich ponownie określać przez wskazanie stanowiska pracy, warunków wynagradzania i innych elementów treści stosunku pracy.
Tydzień na reakcję
Po wygraniu procesu pracownik nie może czekać, aż pracodawca wezwie go do powrotu do pracy. Skuteczność wyroku przywracającego do pracy zależy bowiem od zgłoszenia przez pracownika w ciągu 7 dni od daty uprawomocnienia się wyroku gotowości niezwłocznego podjęcia pracy.
Zgłoszenie może być dokonane przez każde zachowanie objawiające w dostateczny sposób zamiar kontynuowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta