Za nielegalną posadę cudzoziemcowi grozi wydalenie
Często obcokrajowiec może wykonywać pracę w Polsce, jeśli posiada zezwolenie wydane przez wojewodę. Wykrycie pracy na czarno może skończyć się koniecznością opuszczenia kraju
Latem nasz czytelnik chce do swojej gdańskiej restauracji przyjąć kilka osób. Będą to m.in. studenci z Olsztyna i Nepalczycy.
Zastanawia się, kiedy obcokrajowcy mogą wykonywać pracę w Polsce. Odpowiedź znajdzie w ustawie z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.; dalej: ustawa).
Zgodnie z art. 87 tej ustawy cudzoziemiec jest uprawniony do wykonywania pracy na terytorium RP m.in. wtedy, jeżeli jest obywatelem Unii Europejskiej albo obywatelem państwa Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), nienależącego do Unii.
Tak samo jest, gdy jest obywatelem państwa niebędącego stroną umowy o EOG, który może korzystać ze swobody przepływu osób na podstawie umowy zawartej przez to państwo ze Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi.
Pracować może także uchodźca i ten, kto ma zgodę na osiedlenie się w Polsce. Uprawnionym do wykonywania pracy jest również ten, kto posiada zezwolenie na pracę oraz legalnie przebywa na terytorium Polski (np. na podstawie wizy).
Dla kogo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta