W grupie musi być co najmniej 10 osób
W jej skład wchodzą osoby, które złożyły stosowne oświadczenie przed dniem wniesienia powództwa, oraz osoby, które przystąpiły do niej po ogłoszeniu przez sąd o wszczęciu postępowania
Ustawa z 17 grudnia 2009 roku o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym ma zastosowanie w sprawach o roszczenia o ochronę konsumentów, z tytułu odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny oraz z tytułu czynów niedozwolonych, z wyjątkiem roszczeń o ochronę dóbr osobistych.
Spośród dwóch możliwych modeli, tj. opcji opt-in oraz opt-out polski ustawodawca wybrał ten pierwszy. W wariancie tym zakłada się podjęcie wyraźnej, samodzielnej decyzji co do dochodzenia praw na drodze sądowej w postępowaniu grupowym. Przeciwieństwem modelu opt-in jest opt-out, który oznacza przynależność do grupy z mocy prawa przy jednoczesnej możliwości wystąpienia z niej.
Wymagane oświadczenia
Zgodnie z ustawą w skład grupy wchodzą osoby, które złożyły stosowne oświadczenie w tym zakresie przed dniem wniesienia powództwa, oraz osoby, które przystąpiły do grupy po ogłoszeniu przez sąd o wszczęciu postępowania grupowego.
Ogłoszenie zostaje dokonane po uprawomocnieniu się postanowienia o rozpoznaniu sprawy w postępowaniu grupowym. Ogłoszenie umieszcza się w poczytnej prasie o zasięgu ogólnokrajowym. W szczególnych wypadkach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta