Akt sporządza kierownik USC
Powinno to nastąpić w dniu, w którym urodzenie zostało zgłoszone do urzędu stanu cywilnego. Ustawa stanowi, że informację tę można przekazać zarówno ustnie, jak i pisemnie
Obowiązek sporządzenia pisemnego zgłoszenia urodzenia się dziecka spoczywa jedynie na organach państwa, zakładach opieki zdrowotnej oraz innych ośrodkach zdrowia.
Treść zgłoszenia
Na piśmie urodzenie się dziecka zgłaszają również lekarz i położna. Oznacza to, że zarówno ojciec, jak i matka dziecka, a także pozostałe osoby obecne przy porodzie, mogą tego dokonać ustnie.
Ustawa nie określa, jakie informacje należy podać, dokonując ustnego zgłoszenia urodzenia się dziecka. W art. 40 ust. 3 ustawy z 29 września 1986 r. – Prawo o aktach stanu cywilnego (tekst jedn. DzU z 2004 r. nr 161, poz. 1688 ze zm., dalej – asc) określono jedynie treść zgłoszenia pisemnego. Przyjąć jednak należy, że takie same informacje będzie musiał podać ojciec dokonujący ustnej rejestracji urodzenia się dziecka.
Zgodnie z treścią przywołanego przepisu zgłoszenie pisemne powinno zawierać: imię i nazwisko, nazwisko rodowe, datę urodzenia, PESEL, określenie stanu cywilnego oraz miejsca stałego zameldowania matki dziecka i takie same dane ojca; dane dotyczące wykształcenia rodziców dziecka oraz źródeł ich utrzymania.
Dopiero w następnej kolejności podaje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta