Autobus sprzedany, zastaw nadal ważny
Egzekucji z przedmiotu obciążonego zastawem skarbowym dokonuje poborca skarbowy, nie komornik sądowy
Dotyczy to również sytuacji, gdy podatnik będący dłużnikiem fiskusa sprzedał ten przedmiot i jego właścicielem jest już inna osoba, co potwierdził Sąd Najwyższy w uchwale z 7 maja 2010 r. (III CZP 20/10).
W sprawie, na której tle powstało zagadnienie prawne wyjaśnione w uchwale, naczelnik urzędu skarbowego ustanowił zastaw skarbowy na autobusie (na podstawie art. 41 § 1 ordynacji podatkowej, dalej op). Zabezpieczył on spłatę zaległości podatkowych Andrzeja T. O zastawie tym, ustanowionym 28 grudnia 2004 r., podatnik został powiadomiony pismem z 28 stycznia 2005 r. (doręczonym 3 lutego).
Nabywca nic nie wiedział
20 grudnia 2005 r. Andrzej T. sprzedał autobus Krzysztofowi M., który w chwili transakcji o zastawie nie wiedział.
Dopiero w marcu 2006 r. zwrócił się do urzędu skarbowego o wydanie wypisu z rejestru zastawów skarbowych i wypis taki został mu doręczony 20 marca 2006 r. 30 marca wystąpił z wnioskiem o wykreślenie wpisu autobusu z rejestru zastawów skarbowych na tej podstawie, że w dniu ustanowienia zastawu skarbowego właścicielem autobusu nie był Andrzej T., ale bank, który w 2001 r. udzielił mu kredytu na zakup tego pojazdu.
Autobus stał się własnością banku na podstawie umowy przewłaszczenia na zabezpieczenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta