Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie o wszystkim zarząd zdecyduje, jak zechce

07 czerwca 2010 | Nieruchomości, budownictwo | gb
Wioletta Szymańska, adwokat Kancelaria Adwokacka W. Szymańska, E. Rejmak, M. Skrzypkowska
autor zdjęcia: Dominik Pisarek
źródło: Fotorzepa
Wioletta Szymańska, adwokat Kancelaria Adwokacka W. Szymańska, E. Rejmak, M. Skrzypkowska

Właściciele mieszkań tworzący wspólnotę mieszkaniową mogą – podejmując stosowną uchwałę – ograniczyć uprawnienia zarządu do zaciągania zobowiązań finansowych ponad określoną kwotę. To zwiększa bezpieczeństwo gospodarowania wspólnymi finansami

Rz: Jak doprowadzić do zmiany uciążliwego najemcy, jak nakłonić do tego resztę członków wspólnoty, przekonać jej zarząd?

Wioletta Szymańska: Nieprzestrzeganie przez właściciela lokalu porządku domowego czy też łamanie w sposób rażący lub uporczywy zasad stosunków sąsiedzkich daje podstawę do podjęcia przez innych mieszkańców odpowiednich kroków prawnych.

Warto wskazać, iż na równi z niesubordynowanym właścicielem traktowane są zachowania osób korzystających z lokalu na podstawie na przykład umowy najmu, użyczenia czy też grzecznościowo. 

Jeśli zatem członkowie wspólnoty mają do czynienia z uciążliwym najemcą, a polubowne działania nie przynoszą pożądanego efektu, wówczas możliwe jest zwrócenie się do właściciela lokalu o wypowiedzenie najmu bez zachowania terminów wypowiedzenia. W sytuacji, gdy najemca pomimo wypowiedzenia umowy nadal zajmuje lokal, właściciel może skorzystać z przysługującego mu uprawnienia do wystąpienia do sądu z powództwem o opróżnienie lokalu mieszkalnego.

Może się jednak zdarzyć, iż właściciel lokalu nie podejmie żadnych kroków w celu rozwiązania stosunku najmu tudzież przywrócenia w inny sposób należytego porządku, wówczas ostatecznym środkiem, po jaki może sięgnąć tym razem ogół mieszkańców, będzie przymusowa sprzedaż lokalu w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8641

Spis treści

Dodatek Rozwody, Separacje, Alimenty

Zamów abonament