Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niskocenne składniki majątku możemy amortyzować zbiorczo

07 czerwca 2010 | Dobra firma | Krzysztof Rustecki

– Niedawno utworzona spółka z o.o. poniosła bardzo wysokie wydatki na zakup wyposażenia (ponad tysiąc narzędzi oraz meble). Wartość pojedynczych składników nie przekracza 1000 zł. Spodziewane dochody rekompensujące poniesione nakłady przewidywane są dopiero po upływie około ośmiu lat

. Czy możliwe jest dokonywanie zbiorczych odpisów dla grup tych składników majątku (grupy byłyby wprowadzone do ewidencji na podstawie faktur dotyczących zakupów tych składników (bez wyodrębniania każdego z osobna)? – pyta czytelnik.

Tak. Możliwe jest dokonywanie dla celów podatkowych zbiorczych odpisów od grup niskocennych składników majątku.

Środkami trwałymi mogą być również narzędzia, przyrządy, ruchomości i wyposażenie, także o jednostkowej wartości znacznie niższej niż 3500 zł, pod warunkiem że stanowią one własność lub współwłasność podatnika.

Ponadto muszą być kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania, a ich przewidywany okres używania musi być dłuższy niż rok. Wówczas takie składniki spełniają definicję środków trwałych z art. 16a ust. 1 ustawy o CIT.

Można nie dokonywać od nich odpisów amortyzacyjnych, a wydatki poniesione na ich nabycie zaliczyć do kosztów w miesiącu oddania ich do używania (art. 16d ust. 1 ustawy o CIT). Można też zamortyzować je jednorazowo w miesiącu oddania ich do używania albo w miesiącu następnym bądź amortyzować według normalnych reguł (art. 16f ust. 3 ustawy o CIT).

Pozwala ustawa o rachunkowości

Według art. 32 ust. 6 ustawy o rachunkowości dla środków trwałych o niskiej jednostkowej wartości początkowej można...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8641

Spis treści

Dodatek Rozwody, Separacje, Alimenty

Zamów abonament