Wynajmując maszyny za granicą, masz obowiązki wobec polskiego fiskusa
Używając maszyn wynajętych od unijnego kontrahenta, polski przedsiębiorca musi się liczyć się koniecznością poboru tzw. podatku u źródła a także z obowiązkiem rozliczenia VAT
Załóżmy, że przedsiębiorca zajmuje się działalnością produkcyjną. Rozważa alternatywną do kupna metodę pozyskania niezbędnych maszyn produkcyjnych. Nawiązał kontakt z unijną spółką (z siedzibą w kraju członkowskim innym niż Polska), która posiada odpowiednie urządzenia, i zawarł z nią umowę o odpłatne użytkowanie maszyn (np. dzierżawy, najmu lub leasingu). Jakie konsekwencje podatkowe wywoła taka transakcja?
Podatek u źródła
Zacznijmy od omówienia konsekwencji na gruncie podatku dochodowego.
Art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT nakłada na niektóre przychody osiągane w Polsce przez zagranicznych rezydentów podatkowych (nieposiadających w Polsce siedziby lub zarządu), w tym m.in. z tytułu użytkowania lub prawa do użytkowania urządzenia przemysłowego, 20-proc. podatek u źródła.
Jak wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 21 września 2006 r. (I SA/Kr 174/04), użyte w tym przepisie określenie „należności za użytkowanie lub prawo użytkowania urządzenia przemysłowego, handlowego lub naukowego” powinno być rozumiane szeroko i obejmować „wynajęcie, wydzierżawienie lub inne korzystanie z takiego urządzenia na podstawie zawartych w tym względzie umów cywilnoprawnych”.
Nie ulega więc...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta